Atrakcie a Múzeá v Londýne

 

V Londýne zažijete zábavu spojenú s históriou. Medzi atrakcie sa totiž radia hlavne múzeá, ktoré sú často zadarmo a uchvátia aj tých, ktorí múzeá nenavštevujú pravidelne. Veľkosť a bohatosť britských zbierok je závideniahodná!


Múzeá:

British Museum (Britské múzeum) – ponúka voľný vstup a výstavy artefaktov z dôb minulých i súčasných. Napriek veľkosti múzea sú mnohé zbierky uchované mimo pôdy múzea. Britské múzeum má úchvatne veľkú čitáreň a pre verejnosť je otvorené denne. Takže ak ste sa vybrali do Londýna na víkend, nemusíte mať strach.


Royal Museums Greenwich – jeho súčasťou je najväčšie námorné múzeum, historický Queen´s House a tiež Royal Observatory Greenwich – teda Kráľovská hvezdáreň. Zaujímavosťou je aj meteorit, ktorý je až 4,5 biliónov rokov starý - a vy sa ho môžete dokonca dotknúť!

  Tate Modern – Britské národné múzeum moderného umenia na brehu Temže. Opäť voľný vstup. Budova bola v minulosti elektrárňou.

 

National Gallery (Národná galéria) – voľný vstup k dielam, ktoré vytvorili umelci ako Van Gogh, da Vinci, Botticelli, Constable, Renoir, Titian a Stubbs.

 

Science Museum (Vedecké múzeum) – veda, veda a ešte raz veda. Na každom kúsku, zadarmo, pri niektorých atrakciách sa vstupuje len na lístok. Ak vás zaujímajú vedecké objavy, v tomto múzeu zažijete vedecký raj.

 

 

Natural History Museum (Prírodovedné múzeum) – neuveriteľné, ale opäť múzeum zadarmo. Výstavy dinosaurov či najzaujímavejších a najpodivnejších zvierat sveta. Pozrite si ich tiež!

 

Victoria and Albert Museum – múzeum umenia a dizajnu. Platí to, čo predtým. Je zadarmo, no niektoré expozície si vyžadujú pred vstupom k nim lístok.

 

Madame Tussauds – múzeum voskových figurín, kde stretnete hviezdy hereckého, športového, politického, či speváckeho neba. Vrátane kráľovskej rodiny! Určite sa pri nich odfotíte, sme si viac ako istí :)

 

 

Atrakcie:

 

London Eye – za 30 minút budete mať možnosť vidieť takmer všetky Londýnske pamiatky – z výšky. Vďaka najväčšiemu vyhliadkovému kolesu na svete. Každá sklenená "kapsula" odvezie na vrchol kolesa 25 ľudí. Kapsulí je 32 a málokedy bývajú prázdne, pretože tento zážitok ozaj stojí za to. Celý výlet trvá približne 30 minút a ak chytíte dobré počasie, môžete vidieť až do vzdialenosti 25 míľ. Konštrukcia celej atrakcie je veľmi pevná, zostrojovali ju až sedem rokov. Pôvodný konštrukčný zámer tejto atrakcie sa mal podobať Eiffelovej veži. Napriek tomu, že sa na Eiffelku vôbec nechytá, zážitok z London Eye je neopakovateľný.

 

Piccadilly Circus - vybudovali v roku 1819. Slovo Circus sa viaže ku kruhovitému tvaru, nie k cirkusu :). Ide totiž o významný dopravný uzol v Londýne. Námestie je známe veľkoplošnými reklamami, obchodmi. Priamo pod námestím premáva metro. Súčasťou námestia sú fontány a divadlo Criterion. Kedže ide o najrušnejšiu križovatku v Londýne vôbec, prechádzajú cez ňu takmer všetky výletné autobusy a turisti. Takže pozor, aj križovatka môže patriť medzi turistické atrakcie.


Downing Street - veľmi zaujímavá ulica v Londýne. Jej súčasťou sú viaceré historické budovy, ktoré aj dnes slúžia ako sídla vysoko postavených britských politikov. Ulicu nechal postaviť George Downing, ktorý bol vojakom a slúžil známemu Cromwellovi. Počas 50-tych a 60-tych rokov boli v pláne veľké prestavby ulice, ktorá sa mala touto zmenou viac modernizovať. Plány ale neprešli a preto ulica doteraz zachovala svoj historický šmrnc pre turistov z celého sveta. Pozor, dostanete sa však len po jej kovovú vstupnú bránu, ktorá celý priestor ulice chráni. Brány sú prevenciou proti teroristickým útokom na britských politikov.

 

Viaceré atrakcie môžete navštíviť tak, že využijete London Pass a jeden vstup dostanete zadarmo. Ušetríte, zabavíte sa (pretože na atrakciu pôjdete dvaja) a uvidíte toho viac, ako keby ste si platili každý vstup osobitne a rozhodovali sa čo vynechať a čo nie. Okrem zábavných atrakcií či múzeí nevynechajte to hlavné - top historické pamiatky Londýna.