O Londýne

Londýn

 

Londýn. Najväčšie mesto Európy a hlavné mesto Anglicka. Metropola, ktorá má čo ponúknuť návštevníkom bažiacich po histórií, umení, športe, ale aj po nákupoch. Multinárodné miesto, v uliciach ktorého stretnete Poliakov, Turkov, počujete slovenčinu, či navštevujete lacné čínske obchody. V Londýne je totiž všetko.


Londýn sa pôvodne skladal z dvoch starodávnych miest. Dnešný Londýn je teda tvorený mestami City of London a City of Westminster. Dokopy tvoria takzvaný Greater London, teda Veľký Londýn. Počtom obyvateľov patrí toto mesto spolu s Moskvou k najľudnatejším mestám Európy. Londýn bol prvým mestom na svete, ktorý si na prepravu ľudí vybudoval metro.

 

 

Zmes ľudí a rás

Do Londýna sa nechodí len nakupovať, či obdivovať pamiatky. Veľa zahraničných turistov, a nielen slovenských, tu ostáva i pracovať a žiť. Preto sa toto mesto stáva akousi multinárodnou zmesou, v ktorej počujeme množstvo jazykov a v ktorom si môžeme vychutnať pestrú paletu kultúr. Chcete to v číslach? V Londýne sa teda mieša približne 250 jazykov viac ako 270-tich národností. Z nich najväčšiu časť tvoria belosi, no Indovia, Pakistanci, Afričania, či iné rasy tu majú tiež svoje percentuálne zastúpenie. Angličtina teda nebude jediným jazykom, ktorý tu využijete, i keď na to, aby ste na prvý raz porozumeli pravému Angličanovi, budete potrebovať nejaký ten čas. Pri dnešných možnostiach cestovania nebude raritou, že v obchode stretnete i nejakého toho Slováka.

 

Twinings a Fish ´n´ chips

Fish and chips

Čaj je pre Angličanov neodmysliteľným symbolom. Znamená pre nich asi to, čo pre Čecha vychladená Plzeň. Najtypickejšími sú druhy Earl grey alebo English breakfast. S anglickým jedlom je to trochu zložitejšie. Tým, že sa v Londýne mieša tak veľa národností, nie je ľahké nájsť skutočnú, pravú anglickú kuchyňu. Na obed môžete mať japonské sushi, taliansku pizzu alebo cestoviny, či pravý kebab. Legendárne fish and chips, teda pečená ryba s hranolčekmi, sa dajú kúpiť všade. A nezabudnite na rozmanité pudingy, o ktorých sme sa učili už v Headway-kách na strednej škole, či na raňajky v štýle slaninka, vajcia, toast a párky. V Londýne si bruško nakŕmi každý, vegetarián, milovník mäsa, či ázijských štipľavých dobrôt. Len zarytí jedáci bryndzových halušiek či tresky tu budú mať zrejme problém...

 

 

 

Vivat kráľovná!

Britská kráľovná Elizabeth (Alžbeta)Nielen Anglicko, ale aj samotný Londýn žije a miluje svoju kráľovnú Alžbetu II. Jej, ale i celej kráľovskej rodine sa dostáva veľká pozornosť od verejnosti a tiež od médií. Množstvo rozmanitých suvenírov, ktoré si môžete v obchodoch zakúpiť sú toho len dôkazom. A o tom, že kráľovná nie je len potlačou na pohľadniciach a hrnčekoch svedčia i nasledovné fakty: Anglická kráľovná posiela všetkým obyvateľom krajiny, ktorí sa dožijú 100 rokov sviatočné prianie. To dostanú i páry, ktoré oslavujú výročie diamantovej svadby, teda 60 rokov spoločného manželstva. A najzaujímavejšie: kráľovná oslavuje až dvoje narodeniny – svoje vlastné a tzv. „public“ birthday.

 

Červený a poschodový

Double deckerÁno, reč je o Double-deckeri, slávnom anglickom autobuse. Autobusové zastávky sú takmer všade, autobusy premávajú v krátkych intervaloch a blogy návštevníkov Londýna tvrdia, že sa nestretneme s typicky slovenskou situáciou „stojím jednou nohou na schodoch“. Do autobusu sa nastupuje klasicky, spredu, a trasy jednotlivých liniek sú označené číslami, prípadne písmenami. Autobus má na svojej svetelnej tabuli vždy uvedené číslo, takže ak ste si podľa mapy našli správnu ulicu a poznáte číslice, nezablúdite. Nezabudnite vyskúšať tiež vyhliadkové autobusy, teda „sightseeing buses“. Mesto budete mať ako na dlani.

 

 

 

Shopping

Shopping - Nákupy v LondýneNemusíte byť ženou, aby vás dostala londýnska ponuka nákupov. Viac ako 40 000 obchodov a 26 obchodných ulíc určite zmení názor na váš šatník. A vy sa ulakomíte aspoň na sveter a ponožky aj v tom prípade, že ste doteraz nakupovaniu neholdovali. Najslávnejšou ulicou, kde to obchodmi doslova vrie, je Londýnska Oxford Street. Medzi vychytené obchodné domy patrí napríklad Harrods, Selfridges a Hamleys.


Takže nie, Londýn nie je len o typických Angličanoch v oblekoch s Timesami v ruke. Nie je to len mesto oddelených vodovodných kohútikov a kľúčeniek v tvare anglickej telefónnej búdky. Londýn ponúka skutočne širokú paletu možností ako stráviť víkend či prázdniny. Stačí si len vybrať.

 

 

 

Ďalšie zdroje o Londýne: