Pamiatky v Londýne

Pricestovali ste do Londýna a chcete toho vidieť čo najviac? Nech sa páči, tu je zoznam top pamiatok, ktoré by ste v Londýne mali rozhodne vidieť!

 

Tower of London – budova s 900-ročnou históriou, slúžiaca ako kráľovský palác, zoo alebo väzenie. Vidieť tu môžete i kráľovské klenoty. Táto budova patrí medzi top navštevované pamiatky v Londýne a nevidieť ju by bola ozaj škoda!

 

 

 

 

Windsor Castle - zámok Windsor bol vybudovaný v 11. storočí a preto v jeho priestoroch história priam dýcha a rastie. Počas svetových vojen ho využívala armáda, momentálne je tento zámok obľúbeným miestom britskej kráľovnej na víkendy.

 

The Monument - historický "stĺp" pripomínajúci veľký požiar v Londýne. Za celou pamiatkou stojí Sir Christopher Wren. The Monument je jedným z najstarších stĺpov na svete vôbec. Na jeho vrchole čaká turistov neuveriteľných 311 schodov. Fuu, neberte si ťažký ruksak :)

 

Hampton Court Palace - Hampton bol pôvodne sídlom kráľa Henryho VIII. Keďže zažil niekoľko rodov, každý v ňom ponechal nábytok, tapety a umelecké diela iného storočia. Viac ako 60 akrov úhľadných záhrad dostane nielen vás, ale aj váš foťák.

 

Royal Albert Hall - prestížna historická budova bola otvorená v roku 1871. Základná prehliadka tejto budovy je minimálne na jednu hodinu. V priestoroch budovy sa konali a konávajú aj rôzne kultúrne podujatia a predstavenia.

 

 

Pamiatky, atrakcie, múzeá v LondýneBig Bea Houses of Parliament - stoja pri sebe blízko a každý z nich je výnimočný. Big Ben tvorí jeden zo stĺpov parlamentu a je snáď najznámejšou hodinovou vežou na svete. Na Big Ben vedie 334 schodov a Londýn si môžete užiť až z 62-metrovej výšky. The Palace of Westminster, Westministerský palác alebo Houses of Parliament je dnešným sídlom britského parlamentu. Zasadá v ňom Dolná snemovňa a taktiež Snemovňa Lordov.

 

Buckingham Palace - postavili ho v roku 1702 a dnes je oficiálnym sídlom britského panovníka. Buckinghamský palác hostí tie naj kráľovské akcie a návštevy a zároveň má najväčšiu pracovňu na svete. Na tomto mieste sa Briti stretávajú vždy, keď sa v krajine naskytne veľkolepá udalosť, či už pozitívna alebo negatívna.

 

 

Tower Bridge - tento kúsok patrí medzi pamiatky, ktoré si turisti fotia najviac. Už od roku 1894 sa vypína nad Temžou. Pozor, nejde len o vonkajšok - vo vnútri sa nachádzajú moderné aj historické expozície. Navyše je z neho krásny výhľad na celé centrum Londýna a Temžu. Zdvíhací most sa často objavuje na fotkách či na pohľadniciach z Londýna, najmä pre jeho 65 metrovú výšku.

 

Westminster Abbey - kúsok od Temže sa nachádza pamiatka označená ako must-see, teda pamiatka, ktorú jednoducho treba vidieť. Krásny kostol v gotickom štýle je zapísaný aj do dedičstva UNESCO. Uchvátia vás sklenené okná, sochy, architektúra, jednoducho všetko!

 

 

Nelson’s Column a London’s Trafalgar Square – Nelsonov stĺp nájdete na Trafalgárskom námestí. Symbolika stĺpu sa spája s výhrou Britov vo vojne proti Francúzom. Bronzové časti stĺpu sú vyrobené z odliatych francúzskych a britských vojenských diel.


St. Paul’s Cathedral  - dnešná podoba katedrály je zo 17-teho storočia. Katedrála je najväčšia protestantská katedrála a zároveň je v prvej štvorke najväčších sakrálnych stavieb na svete vôbec. Zaujímavosťou je, že kupolu katedrály nesmie žiadna stavba prevýšiť, pretože výhľad na kupolu je zákonom chránený.

 

Jednotlivé pamiatky si môžete pozrieť aj so zľavou - stačí si zakúpiť London Pass. Nezabudnite, že v Londýne je veľa múzeí (dokonca zadarmo) a lákavých atrakcií, medzi nimi hlavne London Eye.