Britská mena - Libra

Britská mena - Libra

 

 

Británia euromenu neprijala a tak sú všetci cestujúci do tejto oblasti, do Londýna taktiež, nútení zameniť si svoje peniaze za britské libry.


Libra, ale Pound, sa označuje ako £. Značka sa dáva pred konkrétnu sumu. V kurzových tabuľkách ju nájdete aj ako GBP, čo je v preklade Great Britain Pound. Dôležité je zapamätať si, že tak, ako naše euro má 100 centov, aj britská libra sa dá rozmeniť na drobné, na Pence. Označujú sa malým p, ktoré Briti čítajú ako „pí“.


Mince majú hodnoty 1p, 2p, 5p, 10p, 20p, 50p, £1 a £2. Bankovky nájdete v hodnotách ₤5, ₤10, ₤20 a ₤50 – tá je najvyššou britskou bankovkou. Bankovky ale aj peňažné šeky môžu byť do krajiny nielen dovážené, ale aj odvážené. Obmedzenia prakticky nie sú, akurát cestujúci z krajín mimo Európskej únie musia deklarovať vyššie finančné obnosy. Toto pravidlo sa ale Slovákov netýka.


Peniaze si zameníte tak, ako na Slovensku. V zmenárňach, v bankách, na pošte, prípadne v hoteloch alebo hneď na letisku. Ak máte strach, zameňte si peniaze doma a pre prípad núdze si vezmite kreditnú kartu. Ubezpečte sa, že sa ňou dá platiť aj mimo našej republiky a zistite si, aké poplatky banka za službu účtuje.