Typy dopravy v Londýne

 

Cestovaniu sa v rámci Londýna nevyhnete. Určite aspoň raz použijete metro alebo autobus, pretože centrum je rozľahlé a pamiatky sa nachádzajú vo viacerých častiach. Doprava v Londýne nie je práve lacná záležitosť. Na začiatku sa vám bude zdať zmätočná, ale funguje dobre a spoľahlivo.


Londýn je rozdelený do 9-tich zón, pričom prvá zóna je najnavštevovanejšia, pretože v nej ležia takmer všetky hlavné pamiatky a atrakcie. Ak používate MHD v Londýne, spadá pod ňu všetko, to znamená metro, vlaky, autobusy aj električky. Lístky platia teda všade, netreba si kupovať zvlášť karty na metro a zvlášť na autobus či vlak.

 

 

Metro v Londýne


Tube sa využíva v Londýne intenzívne a intenzívne aj premáva. Je stále najrýchlejším dopravným prostriedkom a určite by ste si ho mali vyskúšať. Viac o metre sme pre vás pripravili tu. Nezabudnite, že lístky sa kupujú ešte pred nástupom do metra a je možné si ich kupovať cez cestovné kartičky.

 

Autobusy v Londýne


Červené dvojposchodové autobusy sú snáď na každej pohľadnici alebo magnetke z Londýna. Pozor, ak cestujete autobusmi, zakúpte si Travelcard alebo Oyster card, ktoré vám výrazne ušetria. Platiť v hotovosti za dopravné lístky je v Londýne veľmi drahá záležitosť a navyše, nie všade sa dá lístok v hotovosti zakúpiť.

 

 

Londýnske vlaky


Aj vlaky sú súčasťou mestskej dopravy, nefungujú zvlášť na iné karty, ako napr. u nás na Slovensku. Ak ste fanúšik vlakovej dopravy a chcete si pozrieť skutočne unikátne železničné konštrukcie, investujte a pocestujte si po Londýne vlakmi. Na železničných staniciach si môžete v skrinkách nechať batožinu a cestovať po meste bez ruksakov.

 

Požičajte si bicykel


Po Londýne môžete jazdiť aj na bicykli, trasy sú prístupné po celý rok. Vďaka bicyklu si popozeráte mesto oveľa lacnejšie ako keby sa vozíte vyhliadkovými autobusmi či metrom. Zároveň môžete objaviť aj také miesta, ktoré nie sú turistami najviac preferované, no stále stoja za pozretie. Cyklomapy získate v turistických centrách a zadarmo.