Práca a štúdium v Londýn

 

 

Nájdi si job snov, alebo sa nauč dobre anglicky

Viacerí Slováci dnes odchádzajú za prácou do zahraničia. Londýn je jedným z miest, kde sa snažia nájsť job svojich snov. Jazyk sa môžu naučiť v Anglicku, prípadne s nejakými základmi už prísť. Viacerí návštevníci zahraničia vám potvrdia, že v situácií, keď ste nútení odpovedať inak ako v slovenčine, sa na vás cudzia reč lepšie „nalepí“. Prácu v Londýne si môžete hľadať už počas pobytu na Slovensku. Stačí sa preklikať ponukou slovenských pracovných portálov, ktoré evidujú aj zahraničné pracovné ponuky. Anglické weby zase radia hľadať si prácu prostredníctvom klasickej inzercie v novinách, cez weby, alebo v pracovných agentúrach. Základom je životopis, ktorý si pripravíte doma. Aj v Londýne, tak ako v celom Anglicku, sa platí daň z príjmov (UK Tax) a pre pracujúcich je povinná.


Pri hľadaní práce vám možno pomôžu i nasledovné pojmy:

 

  • contract jobs (prácu na dohodu) získate priamo od konkrétnej spoločnosti alebo prostredníctvom sprostredkovateľa (sub-contracted jobs) – pracovať môžete i z domu,
  • freelance jobs - práca na voľnej nohe,
  • part-time job – klasická brigáda, ide zväčša o manuálne práce v baroch, v reštauráciách, v kaviarňach alebo v podnikoch,
  • self-employment – práca na živnosť, ktorej predchádza registrácia na Daňovom úrade - pri tomto type si dane a sociálne poistenie odvádzate sami.


Študenti môžu Anglicko spoznať bližšie prostredníctvom platenej práce na farmách, kde majú možnosť spoznať ľudí v rovnakom veku, zdokonaliť si jazyk. Pre prácu v stavebníctve je dôležité najprv získať CIS kartu (Construction Industry Scheme Card).

 

 

 

 

Londýn je fantastickým miestom na študovanie. Množstvo univerzít, kurzov a kvantá zahraničných študentov vám umožnia zdokonalenie nielen vo vybranom odbore, ale i v anglickom jazyku. Študovať nemusíte len na jazykových školách, v Londýne je i možnosť short-term study, teda formy krátkeho štúdia. Poznatky získate z rôznych odborov – od kaderníctva až po záhradníctvo. Kurzy majú rôznu dĺžku trvania a niektoré z nich sú večer. Takže možnosť študovať majú pracujúci aj starší. Všetko o univerzitách, štúdiu a akreditovaných odboroch nájdete na webe http://www.studylondon.ac.uk/, ktorý je oficiálnou stránkou pre školy v Londýne. Vybrať si môžete až zo 45-tich univerzít. Britský systém štúdia sa považuje za veľmi kvalitný a pre cudzincov je Londýn miestom priam stvoreným na to, aby sa naučili a spoznali čo najviac nového.

 

Ak v oblasti práce alebo štúdia potrebujete ešte nejaké rady, je dobré si pred odchodom do Londýna pozrieť stránku Slovákov, ktorí tu žijú, alebo pracujú. Nájdete na nej užitočné informácie od ľudí, ktorí si prácu v Británii aj v Londýne už vyskúšali, prípadne nájdete na webe aj inzeráty na prácu.