Oyster Card a TravelCard - dopravné karty v Londýne

 

V Londýne je 9 zón, najviac pamiatok je v 1. zóne, v druhej sa nachádza Greenwich. Ak si cestu naplánujete správne, dá sa mestom prejsť aj bez použitia hromadnej dopravy. Ak zvolíte hromadnú dopravu, dopravné špičky sú vždy od 06:30 do 09:30 a od 16:00 do 19:00. Cestovanie po meste je však súčasťou spoznávania inej kultúry a my odporúčame sadnúť aj do metra alebo vlaku a vyskúšať si ho.

 

 

Hotovosť alebo karta?


Určite hotovosť. Ak budete cestovať len dvakrát denne do mesta, napr. ráno a večer, stále sa vám viac oplatí karta s kreditom ako hotovosť. V niektorých prípadoch zaplatíte až dvojnásobok ceny lístka a treba pamätať na to, že nie v každom dopravnom prostriedku si lístok zakúpite.

  Oyster Card - klasická, alebo Visitor?


Oyster Card je plastová karta, ktorá sa podobá na kreditnú. Je to najvýhodnejší spôsob cestovania a až vtedy, keď ju budete mať, vás cestovanie začne naozaj baviť. Stačí si nabiť kredit (v hotovosti, alebo na určených miestach označených logom Oyster). Zakúpite si lístok a kredit sa vám jednoducho odráta z karty.

 

 

Visitor Oyster Card

 

  • Karta Visitor Oyster Card vám umožní nakúpiť výrazne lacnejšie lístky za cestovanie, než keby platíte v hotovosti. Karta sa oplatí aj pri pravidelnom cestovaní po meste, ale aj vtedy, keď by ste cestovali len dvakrát za deň. Pozor, za kartu sa platí poplatok 3 libry, ktorý je ale nevratný. Cena za kartu sa vám však vráti už po víkende používania. Ak by ste cestovali vkuse, za jeden deň sa vám odráta najviac suma, ktorá sa rovná cene za dennú TravelCard. Takže čím viac cestujete, tým viac šetríte.
  • Karty Visitor Oyster Card kúpite na letisku, na stanici metra alebo v informačných centrách. Nabiť kreditom si ich môžete na rovnakých miestach, použiť môžete hotovosť ale aj kreditnú kartu.
  • Karta nemá deň expirácie, ak sa vrátite do Londýna po pol roku, alebo tam budú cestovať vaši známi, požičajte im ju a môžu cestovať lacno aj oni. Kredit na karte neprepadne. Radíme však nabíjať rozumne, popýtať sa v informačných centrách a vyrátať si približnú sumu.
  • Použitie v metre je jednoduché - kartu priložíte na určené miesto (žltá farba) pri výstupe aj nástupe. Pozor, nielen pri nástupe, pretože inak by vám hrozila pokuta.
  • Objednajte si kartu už na Slovensku - pokiaľ viete presný dátum odletu, ušetríte čas v Londýne. Kartu vám doručia do cca 14-tich pracovných dní. Platí sa však aj poštovné.
  • Karta platí v metre, v autobusoch, v električke, v londýnskych vlakoch a vo väčšine národných vlakoch.
  • V električke alebo v autobuse stačí kartu priložiť len pri nástupe. Kartu nabijete aj v staniciach hromadných dopravných prostriedkov a po Londýne je viac ako 4000 miest, kde sa dá karta kúpiť alebo dobiť. Najčastejšie sú tieto miesta práve pri staniciach, takže všetko budete mať blízko.
  • Kartu nemôžete zdieľať, to znamená priložiť ju v autobuse 2x na znamenie toho, že cestujete dvaja. Každý musí mať svoju kartu s tým, že karta nie je písaná na meno a môžete ju požičať známym, ak sa do Londýna vyberú aj oni.
  • Karta platí len v Londýne, v ostatných mestách nie.

 


Oyster Card

  • Funguje na rovnakom princípe, rozdiel je ale v tom, že nie je turistická, stojí teda viac - 5 libier. Táto suma je ale vratná, takže keď kartu po návrate odovzdáte, dostanete peniaze späť. Zároveň vám vrátia aj kredit, ktorý na karte ostal. Nevýhodou je, že takáto karta sa nedá zakúpiť vopred, ale len priamo v Londýne - na letisku, v metre alebo v informačných centrách.
  • Karta nie je viazaná na užívateľa, jej kredit neexpiruje a ak ju chcete vrátiť, môžete tak urobiť na staniciach metra.
  • Kartu môžete použiť v električke, metre, v autobuse alebo vo vlaku.

 


TravelCard

  • Oplatí sa vtedy ak chcete využiť zľavu na lístky do pamiatok "2 za cenu 1". Táto akcia však platí len vtedy keď: si zakúpite TravelCard na vlakovej stanici - nie na stanici metra alebo v inom obchode (potrebujete pečiatku od vlakovej stanice!), si vytlačíte poukaz pre danú pamiatku, po predložení oboch dokumentov máte vstup za polovicu, teda za pár platí len jeden.
  • Zľavy sú limitované, vždy si treba pozrieť dokedy platia. Predložiť musíte dva TravelCardy a jeden poukaz na pamiatku. Lístok, ktorý sa platí, je vždy dospelácky a to aj v prípade, že cestujú deti.
  • TravelCard sa dá tiež využiť na cestovanie, napríklad sa oplatí vtedy, ak sa do Londýna vyberiete na týždeň a viac. 7-dňová TravelCard sa predáva najviac.

 


Rozdiel medzi TravelCard a Oyster Card

TravelCard je drahší, no máte naň zľavy na pamiatky alebo na atrakcie - pri splnení podmienok. Najprv si musíte predplatiť zóny a počet dní, počas ktorých ste v Londýne. Potom sa vozíte už neobmedzene. Oyster Card je o tom, že si nabijete denný limit a cestujete.

 

Deti do veku 11 rokov cestujú zadarmo, no v metre ich cez turniket musí pustiť zamestnanec. Od 11 rokov im bude treba zakúpiť vlastný cestovný doklad - či už Oyster Card alebo TravelCard - záleží od zľavy a od toho, ako veľa plánujete cestovať.