Londýnske metro - The Tube

Londýnske metro - The Tube

 

Londýnske metro, London Underground, alebo v hovorovej reči The Tube, je najstarší podzemný dopravný prostriedok na svete. Prvýkrát bolo otvorené v roku 1863. Metro dokáže počas jedného dňa prepraviť okolo 3,4 milióna cestujúcich.


Metra sa netreba báť. Mapy trás si môžete stiahnuť na podstránke mapy Lodýna alebo ich zadarmo dostanete na každej londýnskej stanici metra, kde sa dajú zakúpiť aj lístky naň. Do stanice metra sa dostanete cez eskalátory, no k dispozícií sú aj klasické schody. Pri nástupe by ste mali dodržať vzdialenosť aspoň ôsmych centimetrov medzi platformou a samotným vlakom. Ak sa však nastupovania do Tubu bojíte, stačí nastúpiť do prvého vozňa. Šofér vás lepšie uvidí a môže vám čas nástupu či výstupu prispôsobiť.


Londýnske metro obsluhuje až 270 staníc, z toho 14 z nich leží za hranicami Veľkého Londýna. Pozor si dávajte na cestovanie v lete. V podzemných dráhach vie teplota, najmä kvôli ich zastaranosti, vystúpiť nepríjemne vysoko a samotné vedenie metra odporúča cestujúcim nosiť si so sebou vždy fľašu vody. Tube premáva 24 hodín denne, obmedzenia nájdeme len počas Štedrého večera a Druhého sviatku vianočného (26. 12.). Metro nepremáva počas Prvého vianočného sviatku, teda 25. decembra, s výnimkou kyvadlovej dopravy k letisku Heathrow.

 

Metro je síce najrýchlejším spôsobom dopravy, no nie práve najspoľahlivejším. Mnohé súpravy alebo trasy čakajú na rekonštrukciu a ich zlý stav sa potom odráža na meškaní. Na niektorých staniciach v čase špičky dochádza k takému preplneniu, že prístup nových cestujúcich do metra musí byť jednoducho obmedzený. Dôvodom je fakt, že metro nebolo stavané pre tak veľký počet ľudí, aký dnes prepravuje.


V metre môžete fotografovať, zakázané je ale fotenie s bleskom (mohlo by vyrušiť vodiča súpravy) a taktiež fotenie so statívom. V preplnenom metre by mohol byť pre ostatných cestujúcich nebezpečný. A ešte jedno upozornenie: MIND THE GAP. Teda, majte na pamäti medzeru medzi nástupišťom a metrom. Nápisy nájdete v každom metre, korešpondujú približne s miestom, kde súprava zastaví. Vďaka tomu sa urýchľuje nielen prevoz, ale dbá sa aj na bezpečnosť samotných nastupujúcich.


Ak túžite po nejakej pikoške a la Tube, tak teda dobre. Najdlhšia cesta metrom bez prestupu meria 54,9 kilometrov a najkratšia vzdialenosť medzi stanicami je 0,26 kilometra. Najkratší eskalátor meria 4 metre, ten najdlhší až 60. Najrušnejšou stanicou metra je Victoria. Ročne ňou prejde až 78 miliónov cestujúcich. Metro má dnes takmer 40 nevyužitých staníc, na ktorých už nezastavuje, no východy a vchody sú stále funkčné. Využívajú sa ako kaviarne alebo miesta pre natáčanie filmov a seriálov. 

 

 

Súbory na stiahnutie